دسته بندی نشده

انواع چوب

ما هر روز از چوب به اشکال متفاوتی استفاده می کنیم که موجب شده شده کیفیت زندگی ما بالا رود. چوب ها در پشت بام ها، الات موسیقی، کف ساختمان، قطعات مبلمان و حتی در دستان ما به عنوان مجله، دستمال کاغذی و کتاب یافت می شوند. صرف نظر از نیاز افراد، چوب برای استفاده های متعددی آماده استفاده است. با اطلاعات صحیح می توانید هرچه سریع تر با توجه به نیاز خود از چوب استفاده کنید. به همین علت در این جا راهنمای جامعی از انواع چوب را ارائه می کنیم.

17 مورد از انواع چوب و موارد استفاده

سدر

سدر یک چوب نرم و معطر و به طور طبیعی مقاوم در برابر پوسیدگی و حشرات است که به دلیل زیبایی و دوام شناخته شده است. این چوب از درختان با برگ های سوزنی شکل گرفته می شود که معروف ترین آن ها سرو های سفید و قرمز هستند. سدر سفید چوب هایی به رنگ خاکستری و سدر قرمز چوب هایی به رنگ قرمز مایل به قهوه ای دارد.

انواع چوب

این نوع چوب صرفه نظر از نوع با دوام و سبک است و برای پروژه های درونی و یا بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. سدر به لطف ساختار دافع حشرات و خواص ضد پوسیدگی در عرشه ها، نرده ها، روکش کمد و صندوقچه مورد استفاده قرار می گیرد.

صنوبر داگلاس

صنوبر داگلاس (Douglas fir) یک نوع چوب بسیار سخت و با دوام است که ساختاری نرم دارد. این نوع چوب در برابر پوسیدگی و حشرات نیز دوام بالایی را ارائه می کند اما دوام آن در حد سدر نیست. صنوبر داگلاس به دلیل دانه های چوب و چگالی مناسب تمایل دارد که میخ ها را در جای خود نگه دارد.

انواع چوب

دیگر ویژگی صنوبر داگلاس ها ارزانی آن ها نسبت به دیگر چوب های موجود است که آن ها را به انتخابی مطمئن برای الوار های ساختمانی تبدیل می کند. البته به جز الوار های ساختمانی این نوع چوب در عرشه سازی و برخی پروژه های نجاری مورد استفاده قرار می گیرد. صنوبر داگلاس بهترین انتخاب برای ساخت دیوار ها، سقف ها و کف ساختمان هستند.

کاج

کاج از دسته چوب های نرم است که کار کردن با آن بسیار ساده است. این درخت از انواع درختی است که سر تا سر ایالات متحده می روید. شوگر، سفید، پوندروسا و کاج زرد جنوبی از انواع کاج هستند. نسبت به دیگر چوب ها این نواع چوب چگالی کمتری دارا بوده و کار کردن با آن آسان است اما در برابر پوسیدگی و دیگر اشکالات پوسیدگی مقاومت بالایی ارائه نمی کند.

انواع چوب

کاج بسته به نوع خود ظاهری کم رنگ و یا زرد دارند. کاج بسته به نوع آن برای مبلمان روستایی، نجاری، پوشش دیوار، عرشه از نوع تحت فشار آن، قفسه بندی و سایر پروژه های مشابه کاربرد دارد.

چوب قرمز

اگر با چوب قرمز آشنایی ندارید پس ممکن است آن را با نام دیگر یعنی سکویا بشناسید. این نوع چوب از درختانی گرفته می شود که رشد بالایی را دارند و می توان آن ها را شمال غربی اقیانوس آرام در ایالات متحده یافت.

انواع چوب

چوب قرمز بسیار نرم و قابل کار است همچنین وزن بسیار کمی دارد. رنگ این چوب نیز سفید یا زرد تا قرمز مایل به قهوه ای تغییر می کند. بافت این چوب خشن است و در برابر حشرات مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. این ویژگی ها چوب قرمز را به یک چوب مناسب برای عرشه ها، مبلمان بیرونی، قاب چوب، تیر های بزرگ و روکش تبدیل کرده اند.

خاکستر(Ash)

خاکستر(Ash) یک نوع چوب با الوار سخت است که از درخت های مختلفی مانند خاکستر سیاه، خاکستر سبز و خاکستر آبی به دست می آید. الوار این نوع چوب دارای رنگ روشنی است که سفید و طلایی از جمله آن ها است. خاکستر به خوبی رنگ می گیرد و بافت خشنی شبیه به بلوط دارد.

انواع چوب

خاکستر پس از هیکور دومین چوب مناسب برای ابزار بوده و از این جهت دارای برتری نسبت به دیگر چوب ها است. این چوب انتخاب خوبی برای چوب بیسبال، چوب بیلیارد، کفپوش و کابینت ها است.

توس

توس از انواع چوب سخت، محبوب و نسبتا اقتصادی است که به ویژه در شمال شرقی ایالات متحده رایج است. این چوب نسبتا سخت و سنگین بوده و به خوبی به ابزار های نجاری پاسخ می دهد. البته نقاط ضعفی هم دارد که از جمله آن ها می توان به کوچک شدن چوب پس از خشک شدن اشاره کرد. این چوب به دلیل استحکام بالای خود در ساخت مبلمان و آسیاب سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

گیلاس

درختان گیلاس نسبت به میوه هایشان طرفداران بیشتری را دارا بوده و چوب آن ها موارد استفاده بسیاری را دارا است. درخت گیلاس سیاه، همچنین به عنوان گیلاس سیاه وحشی یا گیلاس آمریکایی شناخته می شود. چوب گیلاس از سفید مایل به کرم تا قهوه ای مایل به قرمز متغیر است که با افزایش سن تیره می شود.

کاربرد این نوع چوب نیز به دلیل استحکام بالا در مواردی مانند مبلمان، کابینت های سطح بالا، الات موسیقی، صفحات، کفپوش و حکاکی ها خلاصه می شود.

ماهون

ماهون از انواع چوب لوکس با درجه سختی بالا است که در آمریکای مرکزی، جنوبی، غرب آفریقا و هند غربی رشد می کند. وقتی صحبت از لوکس بودن در میان است این چوب در کلاس جداگانه ای قرار می گیرد و حتی چوب زیبای درخت گیلاس هم نمی تواند در کلاس لوکس بودن به پای این چوب زیبا برسد.

رنگ این چوب به سمت قرمز یا قهوه ای پر رنگ میل می کند و دانه هایی بسیار صاف و محکم دارد. این چوب بسیار قوی و انعطاف پذیر بوده و همچنین بسیار متراکم است. این ویژگی ها چوب ماهون را در برابر حشرات، چروک شدن، تورم، تاب خوردگی و پوسیدگی بسیار مقاوم کرده و آن را به یکی از بهترین انتخاب ها برای مبلمان ظریف، کابینت ها، کفپوش سطح بالا و قایق سازی تبدیل می کند.

افرا

افرای قرمز یکی از رایج ترین درختان با چوب سخت است اما چوب افرا از افرای شکر یا افرای سنگ بدست می آید. چوب افرا چوبی متراکم و سخت است که با ظاهری کم رنگ به رنگ های سفید، زرد و طلایی یافت می شود. دانه های این چوب نسبتا سفت و صاف است و رنگ آن به قهوه ای روشن تمایل دارد.

انواع چوب

البته افرای فرفری نیز وجود دارد که دارای الگو دانه های مواج است. هر دوی این دانه ها بافتی صاف و ظریف دارند که بسیار زیبا تمام می شود. افرا بهترین انتخاب برای الات موسیقی، کاغذ، روکش، کفپوش، میز کار و چوب بیسبال است.

بلوط

بلوط نیز یکی از انواع چوب می باشد که به فراوانی یافت می شود. درخت بلوط چه نوع سفید باشد چه قرمز به فروانی یافت می شود و چوب بسیار سختی دارد. هر دوی درختان بلوط، چوب هایی متراکم و سخت با بافت هایی صاف و خشن را دارا هستند.

انواع چوب

این نوع چوب مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و حشرات دارد و در عین حال انعطاف بالایی را هم ارائه می کند. چوب بلوط برای قایق سازی، بشکه های شراب، کفپوش، مبلمان، آسیاب کاری و کابینت استفاده می شود.

صنوبر

صنوبر (Poplar) از انواع چوب سخت با رنگ روشن است که از رنگ کرم تا قهوه ای مایل به زرد یافت می شود. این چوب رگه های خاکستری یا سبز دارد که به مرور زمان تیره می شوند. دانه های این چوب صاف و یکنواخت است و به سبب همین با تمام سختی این چوب، به خوبی زمان اره زدن خوب پاسخ می دهد.

انواع چوب

این چوب در مقایسه با ماهون و گیلاس از زیبایی کمتری برخوردار است اما با توجه به این که رنگ را به خوبی به خود می گیرد، کاربرد های فراوانی دارد. از این چوب برای ساخت کابینت، درها و قفسه ها استفاده می شود و به خوبی می تواند در پروژه های ساخت قسمت های پنهان مبلمان و تخته سه لا به کار گرفته شود.

ساج

وقتی صحبت از مقاومت، دوام بالا و ظاهر خوب می شود، ساج یکی از انواع چوب است که حرف های زیادی برای گفتن دارد. این چوب از درخت ساج می آید که بومی جنوب آسیا است اما در مزارع آمریکای لاتین، آفریقا و سایر نقاط گرمسیری نیز رشد می کند.

انواع چوب

روغن داخلی چوب ساج موجب می شود که این چوب در برابر حشرات مقاومت بالایی داشته باشد. با توجه به این روغن کار با چوب ساج بسیار آسان شده و عملیات چسباندن به خوبی انجام می شود. در بسیاری از جهات ماهون و ساج شباهت های بسیاری را دارا هستند اما چوب ساج قهوه ای است و ماهون رنگی قرمز دارد .

این چوب بهترین ابزار برای صنعت قایقرانی است اما از این چوب برای مبلمان، کنده کاری و دیگر پروژه های کوچک نیز استفاده می شود.

گردو

یکی دیگر از انواع چوب که در این جا به آن می پردازیم، چوب گردو است که سختی بسیار بالایی دارد. این چوب تمایل به دانه بندی مستقیم دارد اما در اکثر مواقع دانه های آن مواج و بی نظم است. رنگ چوب از قهوه ای کم رنگ تا شکلاتی تیره متغیر است.

گردو در برابر پوسیدگی مقاومت بالایی دارد اما در برابر حشرات مقاوم نیست که یکی از نقاط ضعف این چوب به شمار می آید. گردو از نظر کوچک شدن پس از خشک شدن آن مقاوم است و مقدار بسیار کمی کوچک می شود. این چوب در مبلمان، اسلحه و کابینت کاربرد دارد و به خوبی می تواند نیاز شما را نسبت به یک چوب مقاوم مرتفع سازد.

اقاقیا

بیش از هزاران گونه اقاقیا وجود دارد، درختی که بومی استرالیا و آفریقا است و در مناطق گرمسیری نیز انواعی از این چوب دیده می شود. رنگ این چوب هم از قهوه ای روشن تا ماهاگونی تیره متغییر است گرچه قسمت داخلی آن به قهوه ای مایل به قرمز متمایل است.

اقاقیا به دلیل دوام بالا و الگو های غیرقابل پیشبینی، نامنظم و موج دار دانه ارزش بسیار بالایی دارد. اقاقیا متراکم چوبی مقاوم در برابر حشرات، آب و پوسیدگی است که از این نظر برتری نسبی دارد. با این حال اگر در خارج از منزل استفاده می شود باید به خوبی آب بندی و محافظت شود.

انواع چوب

البته این چوب نقاط ضعفی هم دارد که از جمله آن می توان به سنگینی، کار سخت و تورم اشاره کرد. اگر قصد دارید که تخته برش بسازید و یا برای مبلمان خود چوبی سخت انتخاب کنید اقاقیا یکی از بهترین انتخاب های موجود است.

راش

درختان راش در اقلیم های معتدل در سراسر آسیا، اروپا و آمریکای شمالی یافت می شوند. چوب راش نسبتا سفت و مستقیم است و رنگ آن از سفید تا کاهی متغییر است. این چوب گرچه چوب قوی است اما در معرض آسیب حشرات بوده و رطوبت را هم جذب می کند، بهتر است که برای مناطق مرطوب استفاده نشود.

کار با چوب راش ساده و آسان است و به خوبی خم می شود و انعطاف بالایی را ارائه می کند. همچنین لکه و رنگ به خوبی جذب چوب راش می شود که آن را برای الات موسیقی، کفپوش، روکش، تخته سه لا و کابینت مناسب می کند.

چوب های تحت فشار

همانطور که حدس می زنید چوب های تحت فشار از درخت هایی با همین نام نمی آیند. این نوع چوب ها از کاج زرد جنوبی و صنوبر داگلاس ساخته می شوند که هر دوی آن ها در برابر پوسیدگی طبیعی و حشرات مقاوم هستند.

برای ایجاد چوب تحت فشار ابتدا چوب ها را آسیاب کرده و سپس آن ها را به ترکیب آب و مواد شیمیایی اضافه می کنند. این مواد شیمیایی برای جلوگیری از پوسیدگی چوب و دوام آن ها برابر حشرات طراحی شده اند و چوب ها را به یک محصول کاربردی تبدیل می کنند.

چوب های دارای گواهی FSC

همانند چوب های تحت فشار، الوار های دارای گواهی FSC نیز از درختان با این نام نمی آیند. FSC مخفف Forest Stewardship Council است که سازمانی برای ایجاد استاندارد های بالایی برای صنعت جنگلداری است. این سازمان بررسی می کند که چوب ها ایمن و مسئولانه از جنگل برداشت شوند. این چوب ها برای استفاده های مختلف برداشت می شوند و می توان گونه های مختلف را برای انواع کار ها استفاده کرد.