چیدمان

۵ ویژگی طراحی مدرن مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی

5 ویژگی طراحی مدرن مینیمالیستی

در طول سال های اخیر، مینیمالیسم به عنوان یک فلسفه طراحی و شیوه زندگی بسیار محبوب بوده است. هدف اصلی و نهایی معماری مینیمالیستی، دستیابی به طراحی بهتر از طریق ایجاد سادگی به وسیله آیتم ها و عناصر گوناگون است. همچنین طراحی مینیمالیستی به نحوی در تلاش است تا با استفاده از محدودیت ها و ویرایش فضاهای موجود، واضح بودن را برای معماری و فضا به ارمغان بیاورد تا هر بیننده ای در نگاه اول بتواند به راحتی همه چیز را درک کند.

شاید این سوال مطرح شود که چرا این سبک به مرور زمان مورد علاقه بیشتر قرار گرفته و چه عواملی باعث شده تا این سبک متفاوت به نظر بیاید. بی تردید طراحی بی ریا، دیتیل های واضح و آشکار، متریال ساده و شاید در صورت نیاز یک حجم ساده است که می تواند باعث ایجاد لذت برای فضاهای مینیمالیستی شود.

می توان گفت که این سبک معماری توانسته با این خصوصیات ساده و بی آلایش خود، فضاهایی با آرامش، گرمی و زیبایی را به وجود آورد که مورد تحسین بسیاری از طراحان معروف جهان قرار گرفته است.

1 – سادگی در فرم و عملکرد

طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی

بسیاری از خانه های مینیمالیستی دارای پلان های ساده، با دسترسی مستقیم و مناسب هستند. تا با استفاده از احجام بیرونی خود توانسته باشند تمامی نیاز ها را به راحتی فراهم کنند. این ویژگی سبک مینیمال باعث ایجاد وضوح در برنامه می شود، جایی که فضا ها قابل پیش بینی باشند و بدون عیب در کنار همدیگر ایفاء نقش کنند.

احجام ساده، پلان های باز، حداقل ابعاد مورد نیاز برای دیوارهای داخلی، مکان های ذخیره سازی منحصر به فرد و تاکید بر ویو و نور خورشید، ویژگی های اصلی بسیاری از طرح های مینیمالیستی محسوب می شوند.

همان طور که می توان دید درب ها و پنجره های بدون کرکره در طراحی مینیمال نمای ساختمان ها رخ نمایی می کنند و به طور کلی، این ویژگی باعث می شود یک طراحی ساده از نمای ساختمان داشته باشیم. و به وسیله پنجره های بزرگ و بلند، نمایی کاملاٌ متفاوت نسبت به دیگر سبک های معماری بدست بیاوریم.

2 – پوشش ساده دیوارها بدون پیچیدگی

در طراحی مینیمال از دیوارهای ساده ولی مقاوم بیرونی، می توان دریافت که زیبایی آنها در ترکیب بندی و ایجاد بافت یکنواخت است و تلاش می کنند تا بدین روش جذابیت را به چشم ناظران بیاورند.

برای نمونه در تصویر پایین، صفحات 2*2 سایدر افقی را می بینم که این الوارهای چوب شوق و علاقه را در این ساختمان فراهم می کنند ولی در تصویر کناری آن، از الوارهای افقی ساده به رنگ آبی استفاده شده تا بدین وسیله مخاطب را به سمت فضای سفید درون ساختمان راهنمایی کنند.

بی تردید در نگاه اول به هر دو طرح می توان فهمید که از الوار های ساده چوبی به شکل پنل های از پیش ساخته شده استفاده کرده اند و این قطعات پیوسته، توانسته اند هم به نوعی زیبایی را برای این دو ساختمان به وجود آورند و هم به نوعی مخاطب را در عین سادگی ساختمان به سمت خود جذب کنند.

 

طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی

3 – فضاهای باز، تمیز و پر از نور

طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی

یکی از خصوصیات بارز سبک مینیمال داشتن پلان های باز، دسترسی راحت و پر از نور است. بهترین منطقه از خانه، برای درک این موضوع در معماری داخلی این نوع بناها، فضای بین آشپزخانه و پذیرایی است که همیشه سعی می شود تا فضاها را هر چه بیشتر باز و پر نورتر در نظر بگیرند.

برای نمونه این پروژه داخلی را میتوان یکی از واضح ترین و خواناترین نمونه های معماری داخلی مینیمالیستی نامید، به نحوی که دیوارهای روشن، جزئیات ساده، ولی چند لکه رنگی برای از بین بردن بی روحی فضا در این خانه کوچک و جذاب قابل مشاهده است.

اتاق خواب های پر نور، خطوط دید گسترده و زیبا شناسی بی نظیر را می توان از خصوصیات خاص این سبک معماری دانست.

در طراحی مینیمال، فقط و فقط مبلمان ضروری می توانند به داخل اتاق ها و خانه راه پیدا کنند و همین خصوصیات باعث شده تا فضا ها بتوانند راه تنفسی داشته باشند و مسیرها بازتر و راحت تر به نظر بیاییند.

بی تردید، این محیط های باز به همراه نور بسیاری که در این سبک به داخل خانه ها ورود می کنند، می توانند گرمایی خاصی به محیط بدهند و از سرد و بی روح شدن فضا بکاهند.

4 – جزئیات بدون نیاز به دکوارسیون

جزئیات در طراحی مینیمالیستی نیز به همین شکل است و برای داشتن مبلمان، کابینت آشپزخانه، پله ها و دیگر مایحتاج یک ساختمان، در صورت نیاز از کمترین جزئیات برای آنها استفاده شود. و با داشتن حداقل ها به راحتی در محیط قابل شناخت و شناسایی باشند.

برای نمونه در طراحی آشپزخانه تلاش می شود تا از تخته های صاف چوب برای طراحی استفاده شود. تا بدین صورت حداقل نیازها برای طراحی آشپزخانه رعایت شود و نیازی به نمایش دادن لوازم غیر ضروری و پیچیدگی در آن ها احساس نشود.

در طراحی نمای این ساختمان ها نیز، این موضوع رعایت می شود. طراحان تلاش می کنند تا از جزئیات غیر ضروری کاسته شود و نمایی با پنجره های بزرگتر و واضح تر داشته باشیم.

این جزئیات مینیمالیستی باعث شده است که بتوان گفت این سبک از نظر هزینه ای مقرون به صرفه باشد. طراحان با انتخاب بهترین تکسچرها و متریال ها می توانند نمایی زیبا را خلق کنند تا بیننده به راحتی بتواند با احجام ارتباط برقرار کند.

 

طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی

5 – استفاده استراتژیک از متریال ها برای ایجاد علاقه بصری، بافت و شخصیت

در طرح زیر، پالت مواد و متریال استفاده شده به صورت غالب محدود به شیشه و بتن است.

ولی با این حال می توان دید یک متریال مانند بتن توانسته یک بافت متفاوت به محیط بدهد و محیط را از سادگی در بیاورد.

 

طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی

طراحی مینیمالیستی
شما باید ویژگی نام تجاری خود را در تنظیمات تم -> فروشگاه -> مارک ها را انتخاب کنید

نمایش همه برند ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *