بلاگ

راهنمای انتخاب کتابخانه

قفسه کتابخانه یکی از المان هایی است که در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار اهمیت دارد. در گذشته و به طور معمول کاربرد قفسه کتابخانه همانطور که از نامش پیداست تنها برای نگهداری کتاب ها بوده اما امروزه از انواع قسه ها، کتابخانه ها و شلف ها به عنوان وسلیه برای نمایش انواع دکوری و تزئینی استفاده می شود.

چطور قفسه کتابخانه می تواند ما را کتابخوان کند؟

همانطور که در عنوان این مقاله اشاره کردیم داشتن یک کتابخانه و قفسه کتاب خوب می تواند ما را به بیشتر کتاب خواندن ترغیب کند. همانطور که هنگام یادگیری زبان های خارجی، قرارگیری در محیطی که بتوان از آموزش ها و آموخته ها استفاده کرد، بیشترین تاثیر را در پیشرفت و یادگیری دارد، مشابه همین روند نیز تاثیر بسیاری بر کتابخوان شدن دارد.

یعنی با قرارگیری در محیطی که اطراف ما مملو از کتاب است یا افرادی که در حال کتاب خواندن هستند،ما به طور نا خودآگاه ترغیب می شویم که به سمت کتاب خواندن برویم.اولین محیط با این ویژگی ها، قطع به یقین کتابخانه می باشد. اما در دو سال اخیر با شیوع بیماری کرونا شاهد تعطیلی کتابخانه ها بوده ایم. حتی در صورت عدم تعطیلی کتابخانه شاید به دلایل مختلفی مانند مسیر، کمبود وقت و … نتوانیم برای خواند کتاب به کتابخانه مراجع کنیم. به همین خاطر یکی از بهترین راه ها داشتن یک کتابخانه شخصی است.

لازم نیست که حتما خانه شما داری چندین قفسه کتابخانه باشد. با یک قفسه کتاب کوچک هم می شود تبدیل به یک کتابخوان حرفه ای شد. اما برای گرفتن نتیجه دلخواه باید یک قفسه کتاب مناسب انتخاب کنیم.

اندازه قفسه کتاب چقدر باشد؟

قفسه کتاب یکی از لوازم جانبی یا همان اکسسوری مبلمان مسکونی یا اداری محسوب می شود. و با اینکه نقش مهمی در دکوراسیون دارد اما نقش اصلی نیست. به همین خاطر نیازی نیست از بزرگترین و قابل توجه ترین کتابخانه ها و قفسه کتاب ها استفاده کنید.در واقع اندازه کتابخانه بستگی به تعداد کتاب ها و اشیائی دارد که قرار است در آن قرار بگیرند. بنابراین هنگام خرید قفسه کتاب به حجم کتاب ها توجه کنید. خرید کتابخانه های بزرگی که فقط بخش کوچکی از آن به کتاب ها اختصاص دارند نه تنها زیبایی ندارد و شما را به برداشتن کتاب براب خواندن ترغیب نمی کند بلکه فضای اضافی را را نیز اشغال می کند. برای قرار دادن گلدان یا اکسسوری ها در قفسه های کتاب یک سوم از فضای قفسه کافی است.

از چه نوع قفسه کتاب استفاده کنیم؟ابعاد و نوع قفسه بندی یا کتابخانه ای که انتخاب می کنید به دو مورد مهم بستگی دارد.فضای اصلی برای قرارگیری کتابخانهنوع و سبک دکوراسیون محیطامروزه کتابخانه ها از تنوع بسیار بالایی برخوردارند. شما هنگام انتخاب نوع قفسه کتابخانه بعد از اطمینان از کیفیت محصول باید دو مورد کلی را در نظر بگیرید. اول اینکه چه مقدار فضایی را برای کتابخانه در نظر گرفته اید. آیا قصد ساخت یک کنج دنج برای کتابخوانی را دارید؟ یا نه فضای محدودی دارید و فقط می خواهید به کتاب هاینان سر و سامان دهید؟

 

ابعاد و نوع قفسه بندی یا کتابخانه ای که انتخاب می کنید به دو مورد مهم بستگی دارد.

 1. فضای اصلی برای قرارگیری کتابخانه
 2. نوع و سبک دکوراسیون محیط

امروزه کتابخانه ها از تنوع بسیار بالایی برخوردارند. شما هنگام انتخاب نوع قفسه کتابخانه بعد از اطمینان از کیفیت محصول باید دو مورد کلی را در نظر بگیرید. اول اینکه چه مقدار فضایی را برای کتابخانه در نظر گرفته اید. آیا قصد ساخت یک کنج دنج برای کتابخوانی را دارید؟ یا نه فضای محدودی دارید و فقط می خواهید به کتاب هاینان سر و سامان دهید؟

کتابخانه بسته یا باز؟به طور معمول کتابخانه ها به عنوان وسلیه ای برای نمایش کتاب ها دارای قفسه بندی های باز هستند. اما همیشه استفاده از کتابخانه به منظور نشان دادن همه کتاب ها نیست. ممکن است بخواهید برخی از کتاب های با ارزش و خاص خود را خارج از دید نگهداری کنید. اما استفاده از کتابخانه ای کاملا بسته باشد دیگر شباهتی به کتابخانه ندارد و به نوعی کمد محسوب می شود.در اینجا نیاز به قفسه کتابخانه ای دارید که دارای فضایی با ویژگی زیر باشدقفسه کتابخانه های بسته بیشتر در محیط های اداری استفاده می شوند. نمونه های ویترینی مانند دو مدل زیر بیشتر در خانه هایی با دکوراسیون کلاسیک استفاده میشوند.
در خانه های مدرن اغلب استفاده از انواع شلف و طبقه های دیواری و کتابخانه های پایه فلزی یا قفسه کتاب هایی با طراحی های ظاهری خاص باب تر است.

 

 

کتابخانه دیواری یا زمینی؟

هر کدام از این دو مدل قفسه کتابخانه ویژگی های خاص خود را دارند. نمونه های دیواری مانند انواع شلف، باکس و طبقه بیشتر برای فضاهای کوچک طراحی می شوند و  می تواند صرفه جویی باور نکردنی در اسفاده از فضا داشته باشند. یکی از معایب این مدل محدودیت وزنی است. اغلب این مدل ها بیشتر از وزن مشخصی را نمی توانند تحمل کنند. و ممکن است بعد از نصب بر روی دیوار افراد با قدهای کوتاه تر با محدویت دسترسی نیز رو به رو شوند.

نمونه هایی زمینی مانند انواع کمد کتابخانه و استند تحمل وزن بالاتری دارند و محدودیتی در قرار دادن تعداد کتاب یا اشیاء ندارید.تنها نقطه ضعف آن ها این است که فضای بیشتری را اشغال می کنند. اما نگران نباشید می توانید از نمونه های جمع و جور تر استفاده کنید.

قفسه کتابخانه از چه نوع متریالی باشد؟

خوشبختانه در طراحی و تولید انواع قفسه و  کتابخانه با محدودیت متریالی مواجه نیستیم. و قفسه کتابخانه می تواند با توجه به سبک دکوراسیون شما از هر نوع متریالی مانند چوب طبیعی، ام دی اف، شیشه، فلزی و … باشد.

قفسه کتاب های سننتی اغلب از چوب های طبیعی هستند. و ظاهری مجلل دارند. کتابخانه ها با این نوع متریال مخصوصا اگر از نوع زمینی و کمدی باشند بیشتر برای موارد زیر مناسب هستند:

 • دکوراسیون سبک وینتج
 • سبک کلاسیک و سنتی
 • اتاق مدیریت با سیک دکوراسیون کلاسیک و مجلل
 • محیط هایی با فضای تقریبا بزرگ
 • از قسه کتاب های فلزی ، شیشه و ام دی اف بیشتر در دکوراسیون های مدرن تر با فضاهای کوچکتر استفاده می شود.

  طرح های مبتنی بر فلز مانند انواع استند های فلزی یا فلز با ترکیب چوب بیشتر در دکوراسیون های سبک صنعتی استفاده می شود.

  از انواع ام دی اف مخصوصا با رنگ های سفید، مشکی یا رنگ های خاص تر در دکوراسیون های مدرن، و نوع شیشه ای که به دلیل حساسیت ها کمتر مورد توجه قرار می گیرد در دکوراسیون های بسیار مدرن، لوکس و مینیمال استفاده می 

تماس با ما
ارسال کنید
  Sidebar Scroll To Top

  سلام با عضویت در خبرنامه ما از تخفیفات هفتگی ما با خبر شوید.

  اولین نفری باشید که در مورد آخرین روندهای ما اطلاعات کسب کرده و پیشنهادهای انحصاری دریافت می کنید

  مطابق با سیاست حفظ حریم خصوصی ما استفاده خواهد شد