چیدمان

طراحی مبلمان مینیمالیستی

طراحی مبلمان مینیمالیستی

گروهی از مردم به دکوراسیون شلوغ و مملو از اشیا دکوری برای تزئین منزل خود علاقه‌مند هستند، در مقابل عده‌ای فضای خلوت و چبدمان مدرن را می‌پسندند و بر این عقیده‌اند که زیبایی در سادگی است. طراحی مبلمان مینیمالیستی سبکی زیبا از مبلمان است که در زیرمجموعه مبلمان مدرن قرار می‌گیرد. مبلمان مینیمال مدرن تزئینات و تشریفات کم، اما جزئیات و ظرافت زیادی دارد و به خانه ظاهری آراسته و باوقار می‌بخشدمبل مینیمالیستی علی‌رغم ظاهر ساده آن، فنون ساخت پیچیده و سرشار از جزئیات را می‌طلبد، در حقیقت ساخت این نوع مبلمان نیازمند دانش مهندسی و طراحی بالایی است که تولیدکنندگان اندکی توانایی آن را دارا هستند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با مجموعه‌ای آشنا کنیم که در تولید مبلمان مینیمالیستی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند.


اورکیده

اورکیده (2)

2 محصول


پامچال

پامچال (1)

1 محصول


مصری

مصری (5)

5 محصول

طراحی مبلمان مینیمالیستی

از دیگر مزایای مبلمان مدرن و مینیمال سهولت هماهنگی و هارمونی آن است که به‌راحتی با دیگر لوازمخانه یا محل کار هم هماهنگ می‌شود. این نوع مبلمان بر خلاف مبلمان کلاسیک هنگام چیدمان به آسانیدر دکوراسیونمنزل یا محیط کار قرار می‌گیرد و فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.در واقع مبلمان مدرن فضا را شلوغ و آشفته نمی‌کند و معمولا از یک کاناپه، یک صندلی تک‌نفره یا دونفره ویک میز پذیرایی تشکیل می‌شود و اجزا اضافه و غیرضروری ندارد.

طراحی مبلمان مینیمالیستی

مهمترین فاکتورها در طراحی مینیمالی چیست؟

 

سادگی در چیدمان

 

در طراحی مینیمالی  اولین چیزی که مد نظر قرار می گیرد ساده گی در ساختار و چیدمان وسایل است. رعایت این اصل در هر جایی از خانه، کار آمدی بودم آن ها سبب می شود این نحوه دکوراسیون نسبت به بقیه بیشتر جلب توجه کند.

استفاده بهینه از فضا

 

دیگر فاکتور مهم در دکوراسیون مینیمالی این است که طراحان سعی می کنند از فضای موجود حداکثر استفاده را کرده و به هیچ عنوان آن را هدر ندهند. همچنین تلاش می کنند فضاهای مرده و بلا استفاده را به حداقل ممکن برسانند.

توجه به نیاز ها

به طور کلی  هر آن چیزی که در ساختار و محیط خانه در طراحی مینیمالیست بوجود می آید بر اساس نیاز ساکنان خانه می باشد. در این شیوه از دکوراسیون معمولا دیوارهای داخلی محدود و ساده هستند. برای رنگ آمیزی از رنگ های روشن و تقریبا سفید استفاده می شود

طراحی مبلمان مینیمالیستی چیست؟

سبک مدرن و دکوراسیون مینیمال مدت‌زمانی است که به سبک مورد علاقه نسل جوان و پویای جامعه ایرانی بدل گشته است.مبلمان مدرن نیز به عنوان یکی از نمونه‌های این سلیقه مخاطبان زیادی پیدا کرده است. انواع مبل مینیمالیستی طرح‌های نو و پوشش‌هایی دارند که با پارچه‌هایی ساده و به‌ دور از طرح‌های شلوغ ارائه می‌شوند. در این سبک مبلمان تزئینات به جای قرار گرفتن در ساخت مبلمان در وسایل تزئینی نظیر کوسن‌ها، پاف و اقلامی نظیر آن جلوه می‌کند. استفاده از این اقلام به همراه به‌کارگیری میزهای زیبای چوبی یا شیشه‌ای به همراه نورپردازی جذاب و با آباژورهای مدرن، فضای مدرن، شیک و زیبایی را ایجاد می‌کند.

طراحی مبلمان مینیمالیستی

  1. کاربرد مبل مینیمالیستی کجاست؟

    یکی از مزیت‌های این سبک مبلمان این است که در هر محیطی اعم از خانه‌های کوچک و بزرگ ادارات ،هتل‌ها، رستوران و کافی‌شاپ‌ها  …. قابل استفاده هستند. اما به سبب این که فضای کمی را اشغال می‌کنند، می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای فضاهایی باشند که صاحب آن قصد دارد از مساحت خود بیشترین بهره را ببردیکی از این فضاها، منازل با متراژ پایین هستند.امروزه در شهرهای بزرگ متراژ خانه‌ها عموماً حداقلی هستند. خانه‌های کوچک وسعت کمی برای رفت وآمد دارند، لذا اگر بنا باشد مبلی برای اینگونه فضاها خریداری شود، مبلمان مدرن بهترین پیشنهاد و انتخاب برای اینگونه فضاها است. جایی که نیاز شما را به بهترین شکل برآورده می‌کند، ازشلوغی و درهم‌تنیدگی ممانعت می‌کند و مهم‌تر ازهمه جذابیت و کیفیت را به ارمغان می آورد.

طراحی مبلمان مینیمالیستی

روشنایی

طراحی مبلمان مینیمالیستی
طراحی مبلمان مینیمالیستی
طراحی مبلمان مینیمالیستی
طراحی مبلمان مینیمالیستی
طراحی مبلمان مینیمالیستی

دیگر مزایا

طرح های مینیمالیستی، مانند دیگر طرح های قابل استفاده در دکوراسیون و طراحی داخلی منازل دارای ویژگی هایی خاص و مختص به خود می باشند که همین ویژگی هاست که سبب متمایز شدن آنها نسبت به سایر شیوه های دکوراسیون شده است.مهمترین و با ارزش ترین  خصیصه این سبک دکوراسیون ساده گی و خالی تجمل گرا بودن این شیوه هست. ما ویژگی های دیگری نیز برای طراحی مدرن مینیمالیستی را می توان برشمرد که مهمترین آنها شامل موارد زیر هست.

مهم ترین ویژگی های سبک مینیمال:

سادگی در فرم و عملکرد

 پوشش ساده دیوارها بدون پیچیدگی

فضاهای باز، تمیز و پر از نور

جزئیات ساده بدون نیاز به دکوراسیون

استفاده استراتژیک از مواد و سازه ها برای ایجاد علاقه بصری

انواع لوستر در طراحی مبلمان مینیمالیستی

هر خانه‌ای با توجه به نوع چیدمان، متراژ و فضاهای داخلی خانه نیاز به منبع نور و لوستر مناسب دارد. برای انتخاب انواع لوستر و منبع نور و استفاده از آن‌ها در سیستم روشنایی خانه باید در انتخاب لوستر دقت کرد. نورپردازی خانه یک عنصر حیاتی برای هر طراح داخلی است. انتخاب نوع نور، میزان روشنایی  خانه و انتخاب فضای مناسب برای آن از اصول اولیه و مهم در نورپردازی خانه است.

انواع لوسترهای کلاسیک و چراغ‌های سقفی برای تامین نور در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شوند و لوسترهای دیواری و چراغ‌های کوچک نیز به عنوان منبع‌ نور کوچک، روشنایی خانه را تکمیل می‌کنند. استفاده از مدل‌های مختلف در فضاهای متفاوت مانند اتاق خواب، سالن پذیرایی و آشپزخانه امکان‌پذیر است. در هنگام انتخاب لوستر و نورپردازی خانه به میزان مصرف انرژی آن‌ها باید دقت شود.

چراغ روشنایی

یک طراح نورپردازی درطراحی سیستم روشنایی ساختمون، مجموعه نوری رو مناسب اون محیط با تجهیزات و تکنولوژی در دسترس به ارمغان میاره که تمام ویژگی های نوری در اون رعایت شده. معماران نورپردازی زیبایی و ظاهر چراغ یا لامپ رو هم در نظر می گیرن.

زیبایی از فاکتورهای قابل توجه در طراحی روشنایی و نورپردازیه. همچنین طراحی روشنایی نیاز به درک فنی از برق، منابع نوری، دید و حساسیت به مسائل زیبایی و معماری داره. در طراحی سیستم روشنایی و نورپردازی ساختمون ها، طراحان به چگونگی ارائه محیط یا اجسام در دید مخاطب توجه دارن و برای شرایط اون محیط و ساختمون بدون توجه به برند و نوع خاصی از چراغ یا لامپ، طراحی رو انجام میدن.

در برخی موارد ممکنه به دلیل مصرف انرژی کمتر و بهینه کردن ساختمان از لحاظ ممیزی انرژی، نور روز رو هم در طراحی روشنایی درنظر بگیرن. محاسبات روشنایی در روز رو بر اساس نور روز وارد شده به ساختمان انجام بدن. طراحی روشنایی با کل طراحی ساختمان نیز هماهنگ و کارآمد شده. ساختمان های مدرن و زیبا، قبل از احداث ساختمان نسبت به تهیه طرح توجیهی روشنایی و نورپردازی ساختمان اقدام میکنن. در ابتدای فرآیند طراحی کلی ساختمان، نقشه اولیه به تیم طراحی روشنایی و نورپردازی هم داده میشه تا تغییرات و نظرات این تیم هم روی نقشه اعمال بشه.

چراغ آپارتمانی

شاید در گذشته، نهایتا یک یا دو روش برای روشن کردن فضای منزل وجود داشت، اما امروزه تعداد این روش ها به قدری زیاد شده که شما را در هنگام انتخاب سردرگم می کند. حقیقت این است که روشن کردن یک فضا بیش از آن که به زیبایی مربوط شود، بحثی عملکردی است. مسلما زمانی که می خواهید یک فضا را نورپردازی کنید، باید به کاربری آن فضا توجه داشته باشید. شما هیچ وقت فضای مطالعه را با نور آباژور روشن نمی کنید و مسلما فضای سرویس بهداشتی را با یک لوستر تزیینی نمی آرایید. این باید و نبایدها برگرفته از اصولی هستند که باید در انتخاب نحوه نور پردازی و چراغ های مورد استفاده جهت این کار مورد توجه قرار داد.

طراحی مبلمان مینیمالیستی
طراحی مبلمان مینیمالیستی
طراحی مبلمان مینیمالیستی
طراحی مبلمان مینیمالیستی

مدل های بسیار متنوعی از انواع چراغ های سقفی، دیواری و رومیزی وجود دارد که می توان با توجه به نوع کاربرد مورد نیاز و در نظر گرفتن سلیقه شخصی برای روشن کردن فضای منزل به کار گرفت. اگر می خواهید فضای خاصی را آن گونه که دوست دارید نورپردازی کنید، بهتر است پیش از خرید چراغ یا اجرای نورپردازی با روش های مختلف و لوازم روشنایی و تجهیزات آن ها آشنایی پیدا کنید.

آباژور ایستاده Floor Lampshade

آباژورهای ایستاده، یکی از ساده ترین گزینه ها برای روشن کردن قسمت خاصی از فضا هستند. اگر به نور شدید لوسترها و لامپ های سقفی عادت ندارید و می خواهید نور ملایم تری را در فضای مورد نظر خود داشته باشید، می توانید از آباژورهای ایستاده استفاده کنید. این آباژورها که به چراغ پایه بلند نیز معروف هستند، می توانند در هر فضایی که مایل هستید قرار گرفته و محیط نزدیک به خود را روشن کنند. برخی از این آباژورها قابلیت تنظیم نیز دارند و شما می توانید با کوتاه و بلند کردن پایه و چرخش آن به سمتی که می خواهید، نور را به شکل مورد نظرتان دریافت کنید.

آباژور رومیزی Table Lampshade

مسلما آباژورهای رومیزی را می شناسید و تا به حال مدل های بسیاری از آن ها را دیده اید. این آباژورها همان طور که از نام شان مشخص است، مخصوص قرار گرفتن روی سطح میز هستند و پایه کوتاهی دارند. آباژورهای رومیزی، بیش تر در نقش چراغ خواب کاربرد دارند و عموما روی میز پاتختی جای می گیرند، اما اگر به استفاده از آن ها در فضای نشیمن مایل باشید هم هیچ مانعی وجود نخواهد داشت. این آباژورها علاوه بر ایجاد نور ملایم، جزو لوازم دکوری نیز به شمار می روند و بسیاری از اوقات در این نقش ظاهر می شوند.

حباب لامپ Lampshade

حباب های مخصوص آویزان کردن لامپ را حتما دیده اید. این حباب ها عموما در فضاهایی مثل اتاق خواب، آشپزخانه و گاهی اوقات در نشیمن به کار می روند. حباب ها نسبت به لوستر و تجهیزات نورپردازی مشابه از ظاهر ساده تری برخوردارند و بیش تر فرم اسپرت دارند. تنوع حباب ها به قدری زیاد است که می توان آن ها را در هر اندازه، رنگ و فرمی تهیه کرد. اگر می خواهید فضای روشن و پرنوری داشته باشید، باید در انتخاب جنس و فرم حباب ها دقت کنید.

چراغ دیوارکوب Wall Light

دیوارکوب ها نوع دیگری از انواع چراغ های مورد استفاده در دکوراسیون منزل هستند که به جای آویزان شدن از سقف یا قرار گرفتن روی زمین یا سطوح دیگر به دیوار وصل می شوند. معمولا از دیوارکوب ها در کنار یک لوستر یا حباب استفاده می شود و بسیاری از اوقات، مدل لوسترها یا حباب ها با دیوارکوب ست می شود. شما نیز می توانید نمونه هایی از مجموعه چراغ سقفی و دیواری را خریداری و نصب کنید. البته در صورت تمایل می توان از دیوارکوب ها به صورت مستقل استفاده کرد. چراغ دیوارکوب، عموما دارای نور ملایمی است و برای استفاده در فضاهایی مثل اتاق خواب و غذاخوری یا قسمتی از نشیمن پیشنهاد می شود.

طراحی مبلمان مینیمالیستی

طراحی مبلمان مینیمالیستی

یکی دیگر از مهمترین موارد مورد توجه در طراحی مبل مینیمالیستی

دکوراسیون داخلی خانه مربوط به مبلمان است. مبلمان
در طراحی دکوراسیون داخلی بهسبک مینیمالیستی اهمیت بسیار ویژه‌ ای دارد.به طور کلی
مهمترین اصل در انتخاب مبل توجه به کارآمدی و کارایی مبل می باشد. به عبارتی دیگر
تا زمانی که دلیل کاملاً موجه برای خرید یک مبل وجود نداشته باشد. برای یک خانه
مینیمالیستی مبلی تهیه نمی‌شود.

.

طراحی مبلمان مینیمالیستی

در هنگام خرید مبل به موارد زیادی در فضا توجه می‌شود مواردی چون رنگ، نور و غیره در انتخاب نوع مبل تأثیر بسیار زیادی دارد. پرکاربردترین مبل مینیمالیستی مبل های مکعبی و گوشه دار است. البته امروزه مبل های بسیار زیادی در سبک‌ های مینیمالیست طراحی شده و با به بازار عرضه می گردد. این مبل ها  که بسیار راحت، بسیار ساده و بسیار زیبا طراحی می‌شوند، فضای بسیار محدودی را اشغال می‌کند.

طراحی مبلمان مینیمالیستی

تزیین با وسایل کم

معمولا در خانه های با طرح مینیمالیستی وسایل زیاد و لوازم تزیینی تجمّلی مشاهده نخواهد شد، یک گلدان یا یکی دوتا تابلو ساده برای تزیین وجود دارد و فضای خالی به وضوح قابل مشاهده است واین خالی بودن حس آرامش و رهایی را براحتی  به بینند القا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *