دکوراسیون

همه چیز درباره صندلی چوبی

 

طراحان و متخصصان کارخانه مبل مطلق قصد دارند که در این مقاله در مورد طراحی صندلی و چگونگی برای شما توضیحی دهند …

در طراحی دکوراسیون، صندلی ها یکی از مهمترین عناصر مبلمان هستند. اولین استفاده از صندلی های چوبی را به تمدن های باستانی مانند مصر نسبت می دهند، این صندلی ها از قرن دوازدهم میلادی در چین مورد استفاده قرار گرفتند، در قرون‌ وسطی در اروپا با تزییناتی زیبا در اختیار خانواده سلطنتی و اشراف قرار گرفت و در طول دوره رنسانس استفاده از آنها میان همه قشرها متداول شد. در این مقاله با تاریخچه و انواع صندلی های چوبی، بهترین چوب ها برای تولید آن، مشهورترین صندلی های چوبی تاریخ مبلمان و شیوه ساخت صندلی چوبی آشنا می شویم.

صندلی درگذر زمان

از ابتدای قرن سیزدهم واژه انگلیسی Chaere و در فرانسه باستان Chaiere برای صندلی استفاده می شده است که امروز Chair گفته می شود. صندلی ها در تاریخ و در کشورهای دنیا به شکل و جنس های مختلفی طراحی و ساخته شده اند. قدیمی ترین شکل شناخته شده صندلی ها، صندلی یونانی مربوط به قرن شش یا هفت قبل از میلاد است. صندلی های یونانی از سنگ مرمر و با تزییناتی با مجسمه ابوالهول ساخته شده بودند. صندلی Curule در ابتدای ساخت بسیار شبیه صندلی های تاشو مدرن بود اما به مرور زمان تزئینات خوبی بر روی این صندلی انجام شد. مشهورترین صندلی هایی که از دوران باستانی با چوب های پوسیده باقی مانده اند مربوط به قرن ششم است که حکاکی های از عاج دارند و از چوب بلوط ساخته شده اند.

طراحی انواع صندلی

طراحی صندلی

طراحان پیش از تصمیم گیری در مورد فرم به ویژه در صندلی چوبی، به راحتی آن فکر می کنند. در شیوه سنتی معمولا نجارها برای نمونه اولیه از چوب های مازاد، استفاده می کنند و بعد از مطمئن شدن از ایمنی و پایداری صندلی به ساخت صندلی با چوب های اصلی می پردازند. در شیوه صنعتی و تولید انبوه اما مهندسان پو طراحان با استفاده از برنامه های طراحی رایانه ای، طراحی صندلی را انجام می دهند و سپس طرح نهایی را ساخته و تست و ایرادات احتمالی را رفع می کنند تا یک صندلی ایمن و راحت تولید شود. صندلی باید بر اساس اصول ارگونومی و راحتی طراحی شود، همچنین الزامات دیگر مانند اندازه، وزن، توانایی تحمل وزن، دوام و طراحی هنری در نظر گرفته شود. در طراحی ارگونومیک وزن کاربر به قسمت های مختلف صندلی توزیع می شود.

اجزای صندلی چوبی

پشتی صندلی و نشیمنگاه صندلی اجزای مشترک در همه صندلی هاست و همه صندلی ها این دو بخش را دارند. ساخت هر صندلی به سبک آن بستگی دارد اما در ساده ترین حالت، هر بخش به طور جداگانه تولید می شود و بعد پایه ها و پشتی و دسته های صندلی به آنها متصل می شوند و صندلی شکل می گیرد. در یک صندلی مثل تصویر بالا اگر صندلی به خوبی مونتاژ شده باشد، سازندگان از یک روکش همانند رنگ و یا روغن بر روی چوب استفاده می کنند.

بر روی برخی از صندلی ها برای حفظ چوب از خراش یا لکه از پلی اورتان استفاده می کنند. در نهایت صندلی ها در اندازه و رنگ های مختلف با رعایت اصول ساخت از کوچک تا بزرگ ساخته می شوند. اگر یک صندلی چوبی را اصولی بسازند این صندلی برای مدت زمان طولانی باقی می ماند و اگر از صندلی به خوبی مراقبت شود، این صندلی چوبی یک عتیقه ارزشمند برای نسل آینده خواهد بود.

طراحی صندلی

ماده اولیه برای تولید صندلی چوبی

صندلی های چوبی با هر نوع چوبی ساخته می شوند؛ اما اگر یک مبلمان با کیفیت می خواهید، چوب های درخت های جنگلی سفت و پهن برگان بهترین گزینه هستند.

انواع چوب برای ساخت صندلی

چوب صنوبر

صنوبر به دلیل داشتن قابلیت سازگاری بالا در ساخت صندلی های چوبی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که صنوبر دارای انعطاف پذیری بالایی است، مردم این صندلی را خیلی دوست دارند.

 چوب ماهون

یکی دیگر از چوب های محبوب ساخت صندلی های چوبی، چوب درخت ماهون است. چوبی نیمه ظریف با رنگ های گرم که کار با آن آسان است. در بعضی موارد هم نیاز به روکش دارد. اکثر افراد تمایل زیادی به استفاده از چوب ماهون در ساخت صندلی دارند بنابراین صندلی های چوب ماهون در بازار زیاد دیده می شوند.

چوب افرا

چوب افرا یکی دیگر از چوب های بسیار محبوب برای ساخت صندلی های چوبی است. این چوب از سخت ترین چوب های قابل دسترس است که مدت زمانی زیادی است که برای ساخت مبلمان از استفاده می شود. چوب افرا دارای رنگ روشن و گرمی است که یک صندلی بسیار زیبا را به وجود می آورد. سازندگان در زمان ساختن صندلی با چوب افرا باید دقت و توجه زیادی داشته باشند.

چوب درخت کاج

چوب درخت کاج یک چوب بسیار محبوب است. مدت زمان طولانی است که از این چوب برای ساخت انواع مبلمان استفاده می شود. چوب درخت کاج یکی از چوب هایی است که با آن می توان مبلمانی شیک را ساخت اما کار با آن چوب کمی سخت و دشوار است.

سبک های مختلف صندلی های چوبی

صندلی های سبک میشن (Mission)

صندلی های سبک میشن از برجسته ترین سبک های صندلی هستند. این صندلی ها آنقدر مشخص هستند که بیشتر افراد می توانند صندلی به سبک میشن را تشخیص دهند. قسمت پشتی صندلی دارای شکاف های عمودی با لبه های مستقیم است. این صندلی ها می توانند شکافی که بین طراحی سنتی و مدرن ایجاد شده است را به هم پیوند زنند. این سبک صندلی چوبی بسیار متنوع است. این صندلی را می توان در دکوراسیون اتاق نشیمن و میز ناهارخوری استفاده کرد.

صندلی های ویندسر (Windsor)

این صندلی ها دارای پشتی خمیده و قابل تشخیص هستند. صندلی های این سبک به سبک اولیه صندلی چوبی انگلیسی ساخته شده اند. بیشتر صندلی ها دارای پایه های دوکی شکل هستند. این صندلی ها به دلیل داشتن ظاهر زیبا و راحت برای اتاق های ناهار خوری مناسب است.

صندلی های ویندسر (Windsor)

این صندلی ها دارای پشتی خمیده و قابل تشخیص هستند. صندلی های این سبک به سبک اولیه صندلی چوبی انگلیسی ساخته شده اند. بیشتر صندلی ها دارای پایه های دوکی شکل هستند. این صندلی ها به دلیل داشتن ظاهر زیبا و راحت برای اتاق های ناهار خوری مناسب است.

صندلی های لیدربک (Ladderback)

در این مدل صندلی تخته های چوبی با فاصله مناسبی در قسمت پشتی صندلی قرار داده شده اند به همین دلیل است که به این صندلی ها، صندلی های لیدربک می گویند. این مدل صندلی ها از قرون وسطی بسیار محبوب شده اند هنوز هم جز صندلی های هستند که بین مردم محبوبیت دارند و برای دکوراسیون اتاق ناهار خوری از آنها استفاده می شود.

صندلی های آشپزخانه قدیمی (Vintage Kitchen)

این صندلی ها که به عنوان صندلی آشپزخانه شناخته می شوند، تنها در آشپزخانه کاربرد ندارند و از آنها می توان در دکوراسیون اتاق ناهار خوری استفاده کرد و البته برای یک فضای رسمی یا مدرن خیلی مناسب نیستند.

صندلی های چوبی مدرن

نمی توان همه ویژگی های صندلی چوبی مدرن را مانند سایر سبک های قبلی توضیح داد؛ بنابراین توصیف ویژگی این صندلی بسیار دشوار است. با این حال این مدل صندلی دارای چند اصل است:
همه آنها از چوب خمیده یا منحنی ساخته شده اند.
آنها ظاهری انعطاف پذیر و ساده ای دارند.
این صندلی ها مناسب برای دکوراسیون خانه های امروزی است و ظاهر اتاق نشیمن را زیبا و جذاب می کند.

 تهران، اسلام‌شهر ، بلوار آیت الله سعیدی به طرف تهران ، عباس آباد کوچه باغ
-تلفن : ۰۲۱۵۶۳۵۳۷۰۵ (همراه ۰۹۱۲۰۳۴۳۵۸۰)فیس بوکتوییترPinterestمرتبط شدهتلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *